• Oblečení
 • Blog
 • Do kdy dětem chystat oblečení a kdy už to zvládnou sami?

Do kdy dětem chystat oblečení a kdy už to zvládnou sami?

24.1.2023

Dovednost oblékání je jedním ze základních prvků samoobsluhy, který často bývá také kritériem pro přijetí do mateřské školy.

S oblečením se však kromě samostatného oblékání pojí i další činnosti - praní, uklízení do skříní, chystání si oblečení na druhý den. Do kdy dětem s oblékáním a péčí o oblečení pomáhat a kdy už všechny činnosti zvládnou sami? To vše se dozvíte v tomto článku.

Proč u dětí podporovat sebeobsluhu? 

Sebeobsluha je jednou ze základních dovedností, kterou bude vaše dítě v životě potřebovat. Nestačí se neustále vymlouvat na to, že je vaše dítě moc malé a potřebuje dopomoc. 

Nemůžete ho vodit za ručičku do dospělosti. Podporovat v dětech sebeobsluhu je vhodný způsob, jak dětem pomáhat budovat jejich sebevědomí. 

No schválně, jen zkuste dítěti svěřit nákupní košík v obchodě, přizvěte dítě k vaření nebo domácím pracem a uvidíte tu radost v očích, že jste mu předali obrovský kus zodpovědnosti. 

Jaké činnosti sebeobsluha zahrnuje? Jedná se o činnosti spojené s:

 • hygienou
 • stolováním
 • oblékáním a obouváním 

Právě na oblékání a obouvání se v tomto článku zaměříme. Jak dítě tyto činnosti naučit a v kolika letech je vhodné začít s tréninkem? 

Kdy začít se samostatným oblékáním dětí? 

Oblékání většinou nebývá zrovna oblíbenou činností, pro mnoho rodičů je takové vypravování se s dětmi ráno do města přímo noční můrou, protože oblékání zabere příliš mnoho času, v zimě je to navíc ještě horší než v létě, kdy je kousků na oblékání méně. 

Čas výpravy z domu se zkrátí v okamžiku, kdy se dítě začne oblékat samo. Dítě by se správně mělo umět obléct samo už před nástupem do mateřské školy, tedy asi ve 3 letech

Nemůžete ale počítat s tím, že od okamžiku, kdy dítě sfoukne tři svíčky na narozeninovém dortu, bude se lusknutím prstu umět oblékat samo. Chce to trénink, s kterým můžete začít už od 2 let

Mnohým rodičům přijde malé dvouleté batole ještě příliš malé na to, aby se naučilo samo oblékat. Opak je však pravdou - děti v batolecím věku jsou hravé, zvídavé a rádi se učí novým věcem. 

Naopak když tuto dobu propásnete a necháte učení na pozdější věk, už to taková procházka růžovou zahradou nebude. Proč by se vlastně dětem mělo chtít učit se zapínat si boty, když to doteď mohou dělat rodiče? Proč má přijít změna? 

Aby dítě bylo schopné oblékat se samo, je třeba rozvíjet i další jeho dovednosti: 

 • rovnováhu důležitou pro oblékání a svlékání kalhot 
 • koordinované pohyby rukou a nohou
 • jemnou motoriku prstů pro zapínání knoflíků, zipů a zavazování tkaniček 
 • kognitivní schopnosti a logické uvažování pro adekvátní se oblékání v každém ročním období

Tip: Znáte psychologii módy?

9 tipů, jak dítě podpořit v samostatném oblékání 

Dítě je potřeba v samostatnosti a samostatném oblékání se podporovat. Jak na to? 

1. Obrňte se trpělivostí 

První dobře míněná rada pro vás zní: nespěchejte a obrňte se trpělivostí. Budete ji potřebovat. Je jasné, že když začíná člověk s novou dovedností, ze začátku se mu moc nedaří, a jinak tomu není ani s oblékáním u dětí. Ty mají navíc často tendence se vztekat a vaše snahy bojkotovat. 

Pokud dítě zrovna spolupracovat nechce, nenuťte ho do oblékání na sílu a pomozte mu. Nechcete mu přece proces oblékání zprotivit. Myslete na to, že dítě se nemusí naučit oblékat se za týden nebo dva. Máte času, kolik jen budete potřebovat. 

2. Využijte vývojové období “já sám” 

Kolem 2. roku věku u dětí přichází období, kdy děti všechno chtějí zkoušet samo. Ne všechno jim v tomto věku můžete dovolit, pro učení se oblékat je to však ideální doba, které se vyplatí využít. Po období “já sám” totiž přijde období negativismu a bojkotování rodičovských snah, v kterém učit dítě oblékat se, chce opravdu notnou dávku trpělivosti. 

 

Tip: Období negativismu a vzdoru u batolat je pro rodiče náročné období. Pro děti má však velký význam - zkouší totiž, co si mohou k rodičům i jiným lidem dovolit. Víte, jak určovat dětem hranice? 

3. Seznamte dítě s oblečením 

Ještě předtím, než se dítě začne samo oblékat, mělo by mít jasno v tom, co jsou jednotlivé kousky oblečení zač a na jaké části těla patří. Věnujte tomuto nácviku dostatečný čas. Pomoci vám může nejen vaše vlastní oblečení. 

Pomoci vám mohou i například oblečky na panenky nebo oblékací papírové panenky, které navíc podpoří rozvoj jemné motoriky u dětí. Dejte však pozor na to, abyste vybrali oblečení a panenky vhodné pro děti vašeho věku. 

4. Oblékejte se s básničkami 

Pomoci dítěti v oblékání mohou pomoci také návodné básničky. Na internetu jich naleznete celou řadu. Uvádíme alespoň některé z nich: 
 

Do tunelu jede vlak,                 Jedna šňůrka a dva konce,

pomaličku, tak a tak                 každý dovnitř a pak ven chce. 

kudy, kudy, cestička,                Dva konce a jedna šňůrka,

už je venku pěstička (nožička) mašlička již na nás mrká. 

 

Všechny hodné dětičky,           Knoflík volá kudy, kudy?        

obouvají botičky,                      Dírka volá tudy, tudy! 

první špička, potom pata,        Zapínají košilku,

budeš běhat jako táta!            už to bude za chvilku. 

5. Nechte dítě vybrat si oblečení samo 

Děti si rády vybírají oblečení samy. Pokud si mohou zkoušet oblékat to, co se jim líbí a to, co chtějí mít zrovna na sobě, je mnohem větší šance, že si budou chtít oblečení obléknout. Naopak pokud jim oblečení vyměníte, může to dítě v samostatném oblékání velmi demotivovat. 

Pokud dítě zatím neumí vybírat oblečení adekvátní k počasí nebo situacím a například na hřiště by vaše dítko vybralo šaty vhodné na narozeninovou oslavu nebo jinou významnější událost, dávejte dětem na výběr z užšího okruhu možností. 

Například na hřiště připravte několik variant triček, kraťasů a kšiltovek a nechte dítě vybrat mezi nimi. Až postupem času, kdy dítě začne chápat, že do zimy je třeba obléct i mikinu a bundu a naopak nechat doma kraťasy, je vhodné dát k dispozici výběr z celé šatní skříně. 

Spolehlivě můžete nechat dítě vybrat si pyžamo na spaní, karnevalový kostým nebo plavky do plaveckého bazénu.

Tip: Víte kdy jak a proč se pustit do plavání s miminkem? 

 Podobně je to při výběru oblečení v obchodech - ne vždy se vám bude líbit to samé, ale čas od času můžete děti nechat si za odměnu vybrat třeba jen jeden kousek. Ten si budou chtít spolehlivě obléknout. 

6. Začněte s tréninkem oblékáním nenáročných kousků 

Ne všechny kousky oblečení jsou na oblékání stejně náročné. Například takové tričko se obléká poměrně složitě, protože si dítě musí pohlídat hned tři otvory - na ruce a hlavu a ještě aby triko nebylo naruby nebo cedulkou dopředu. 

Začněte proto s tréninkem jednodušších kousků z hlediska náročnosti oblékání a počítejte s tím, že ze začátku je důležité být dětem k dispozici, kdyby bylo potřeba jim dopomoc. Obecně je lepší začít s kouskami jako jsou tepláky nebo legíny, až později triček a nakonec nechat oblékání mikin a bund.

7. Knoflíky a zipy nechte na konec 

Nejnáročnějšími kousky na oblékání jsou ty, které obsahují knoflíky a zipy. S těmi dětmi budete muset pomáhat delší čas. Trénovat můžete nejprve opět na oblečení pro panenky - i to může obsahovat různé knoflíky a zipy. 

Pomoci vám může také například Activity board, hračka, která po vzoru Montessori, trendu ve výchově dětí, pomáhá dětem rozvíjet dovednosti jako je jemná motorika, logické uvažování, pozornost a kreativita, od útlého věku. Kromě zámků, otočných koleček, provlékání a skládání, mohou být součástí Activity board také zipy, knoflíky nebo tkaničky. 

8. Boty nejprve na zip nebo nazouvací 

Zavazování tkaniček je poměrně náročnou disciplínou, které se děti často naučí až ve školním věku, kdy už jejich mozkové hemisféry zvládají dobře spolupracovat. Do té doby je ideálním řešením zapínání bot suchý zip. 

Další možností jsou nazouvací boty, dnes se v takovém provedení kromě bačkůrek vyrábí i klasické boty na ven. Jedná se o nejednodušší variantu obouvání, kterou můžete vašim dětem nabídnout. Ani tak ale nemáte vyhráno, dětem se po nějakou dobu plete také to, jaká bota patří na jakou nožičku. 

9. Hodně chvalte 

Nezapomínejte dítě hodně chválit a povzbuzovat. Pokud to dělat nebudete a naopak budete neustále upozorňovat jen na chyby, které dítě dělá, stane se, že vaše dítě ztratí motivaci i chuť dále zkoušet samostatně se oblékat. 

Chystání oblečení dětem 

V předcházejících tipech jsme zmiňovali, že je třeba nechat dítě vybrat oblečení samotné. To ho totiž může dobře motivovat. Do určité míry je však třeba dítě při výběru kontrolovat, aby jeho výběr byl adekvátní. 

Pomoci vám s výběrem vhodného oblečení i dobře zvolená šatní skříň nebo komoda. V dětském pokojíčku by měla být umístěna skříň a v šuplících, do kterých dítě dosáhne oblečení, které je dítě schopno vybrat si samo - například domácí oblečení, ponožky nebo trička. 

Inspirace: Víte jak dětem zařídit vhodně dětský pokojíček? 

Děti jsou schopny samostatně si vybrat oblečení, kompletně na celý den, až v mladším školním věku. I tak je však stále potřeba rodičovská kontrola. 

Když chystáte dítěti hromádku s oblečením, můžete se řídit několika jednoduchými radami, které pomohou dítěti snáze se v oblečení orientovat a také si ho rychleji obléknout: 

 • Vybírejte oblečení, které se snadno obléká, zpočátku vynechte zipy a knoflíky, naopak upřednostněte volné oblečení na gumu
 • Skládejte na sebe oblečení v pořadí, v kterém si je dítě může oblékat, ušetříte mu tak čas
 • Vybírejte dětem spodní prádlo s obrázkem vpředu, aby dítě mělo nápovědu, jak oblečení vlastně patří, podobný princip můžete využít i u triček a mikin - potisk není jen ozdobou, ale také pomůckou, která děti navede 

Další příprava oblečení pro děti 

Příprava oblečení pro děti nespočívá jen v tom vyndat ho ze skříně. Příprava dětského oblečení spočívá i v dalších domácích pracech jako je praní, sušení nebo skládání. I tyto dovednosti chystání oblečení můžete s dětmi procvičovat. V jakém věku budou děti schopny chystat si oblečení z tohoto hlediska? 

Děti a praní prádla 

Praní patří k jednodušším domácím pracem, a proto je možné zapojovat do něj děti  už od útlého věku. I když ke kompletnímu praní děti získají kompetence vzhledem k jejich rozumovým schopnostem obvykle až kolem 11 roku věku, začít můžete už mnohem dříve.

Dvouleté až tříleté děti vám už mohou pomoc třídit oblečení podle barev nebo vyndáváním prádla z pračky. 

Věděli jste, že dětské oblečení si při praní zaslouží náležitou péči? Dejte pozor při výběru čistících prostředků, zvlášť pokud mají vaše děti citlivou pokožku. Při praní dětských pyžam, lůžkovin a dalších kousků oblečení zvažte, zda se nevyplatí prát oblečení odděleně. 

Děti a sušení a skládání prádla 

Sušit prádlo můžete v sušičce, ale také na šňůře venku na čerstvém vzduchu - to je chvíle, kdy se opět mohou zapojit i ti nejmenší. Už malá batolata jsou obvykle ráda, když je do každodenních prací zapojíte a necháte je například podávat vám kolíčky na zavěšení prádla. Ti šikovnější se už v tomto věku mohou pokusit některé kousky prádla také pověsit. 

Děti v předškolním a mladším školním věku vám už mohou pomoci také se skládáním oblečení. V tomto věku už jsou schopny pochopit, že je důležité oblečení složit, aby se nezmačkalo. Ukažte dětem různé techniky skládání nebo jim pořiďte ramínka, na které mohou své oblečení pověsit. 

Tip pro úložné prostory pro děti: Vyzkoušejte zábavný proces k ukládání prádla s truhlami na prádlo

Dbejte na bezpečnost 

Pokud jste se rozhodli zapojovat dítě i do domácích prací spojených s oblečením, je třeba myslet na bezpečnost. Už malým dětem je třeba zdůrazňovat, že je třeba respektovat pravidla a dbát na svou bezpečnost. 

Děti by v žádném případě: 

 • manipulovat s čistícími prostředky 
 • neměly lézt po spotřebičích

Pokud je to jen trochu možné, umístěte všechny nebezpečné chemikálie a prací prostředky mimo dosah dětí, ideálně na vysoké police, kam děti nedosáhnout nebo do uzamykatelných polic. Láhve můžete také označit štítky, které dají vašim dětem jasně najevo, že nejsou určeny do jejich rukou.

Tip: Na bezpečnost je třeba s dětmi myslet na každém kroku. Víte jak vybrat autosedačku nebo podsedák pro děti do auta? 

Závěr 

Naučit dítě samostatně se oblékat je velmi důležitou dovedností. Čím dříve dítě začnete učit obléknout se samo, tím méně starostí budete s jeho ranní přípravou mít. A věřte, že mít více času na jiné věci, je rozhodně výhoda. 

Začít děti učit samostatně se oblékat je ideální už okolo 2. roku věku - v tomto věku jsou děti velmi zvídavé a hlavně chtějí všechny činnosti vyzkoušet sami. I když máte pocit, že dítě samo tuto dovednost nezvládne, zkuste to. Kolem 3. roku věku by dítě mělo být už v oblékání mnohem více samostatné, a tak by neměl být v tomto ohledu ani problém s přijetím do mateřské školy. 

I když oblékání tříletého batolete může mít ještě sem tam nějaké chybičky, do 4 let věku dítěte už bude dítě své dovednosti jenom zdokonalovat. Pokud tedy chcete, aby se dítě bylo schopno vypravit do školy už samo, je dobré skutečně začít už takto brzy, ve 2 letech. 

Tip: Pohrajte si s rozmístěním různých reflexních prvků a doplňte je dětem na oblečení pro lepší viditelnost 

Kromě samotného oblékání můžete s dětmi pilovat i jiné dovednosti - jemnou motoriku, hrubou motoriku, koordinaci pohybů, rovnováhu a logické uvažování. 

Až budete své dítko samostatnému oblékání učit, buďte trpěliví, hodně chvalte. Využít při učení se oblékat využívejte hru a různé říkanky, aby bylo učení pro dítě převážně zábavou. 

Co se týče oblečení, dětské sebeobsluhy a péče o oblečení, zapojit dítě můžete i do dalších domácích prací spojených s oblečením. Ještě více tak rozvinete dětskou samostatnost. I ta nejmenší batolata se už zvládnou podílet na třídění oblečení před praním nebo věšení prádlo na sušák. Starší děti se mohou zapojovat i do dalších činností jako je skládání oblečení nebo praní. Dítě okolo 11. roku věku už je schopno kompletně si oblečení připravovat, vybírat i oblékat. 

 Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista 

 
 
 

Máme i další články

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení