• Oblečení
  • Blog
  • Jak vybírat dětskou obuv? Dáme vám pár tipů!

Jak vybírat dětskou obuv? Dáme vám pár tipů!

12.2.2016

Všichni rodiče moc dobře vědí, že výběr dětské obuvi není nic jednoduchého. Na jednu stranu nechtějí utrácet vysoké částky za boty, které dítě bude nosit pár měsíců. Nekvalitní obuv se však může nehezky podepsat na vývoji dětské nohy a přinést mnoho zdravotních problémů. Důležité je dbát nejen na kvalitu, ale vybrat také správnou velikost a typ obuvi pro dané roční období. Abychom vám tento nesnadný úkol ulehčili, dáme vám pár rad, jak na to!

Velikost boty je třeba stále hlídat

Dětská noha stále roste a často i skokově. To, že dítě ze starých bot vyrostlo, často ani nemusíte zjistit. Malé děti vám to neřeknou a ani ty větší si to často samy neuvědomí. Dětská noha je totiž chrupavčitá a dokáže se přizpůsobit i těsnému prostoru. Jenže dlouhodobé nošení menší obuvi může vést k vážným deformacím.

Dětská noha vyroste v průměru o 15 až 18 mm za rok. Lékaři poukazují na to, že až 99% se rodí s naprosto zdravýma nohama a teprve s přibývajícím věkem se zvyšuje počet vad nohou. Některé statistiky hovoří až o vadách u 67% dětí. Ovšem pozor, k deformaci nohou nedochází pouze při nošení malých bot. Bota by neměla být ani příliš velká, úzká či špičatá. Přijde vám to hodně složité? Vězte, že ideální obuv pro děti skutečně existuje.

Na co si dát při výběru pozor?

Dětská obuv musí splňovat několik zásadních požadavků. Důležitou roli hraje tvar boty. Dobře si prohlédněte špičku obuvi, která musí být kulatá. Špičatý tvar je na dětskou nohu příliš těsný. Odborníci varují, že špičatá dětská obuv způsobuje vážné deformace prstů.

Dalším parametrem, ke kterému bychom měli přihlédnout, je materiál, ze kterého je obuv vyrobena. Nejlepší je přírodní useň, která se perfektně přizpůsobí anatomickému tvaru nohy, je měkká a dokáže absorbovat vlhkost. Naproti tomu koženky a plasty jsou neprodyšné, noha se bude potit a vzniká hrozba plísní, navíc dítě bude mít nožičku neustále mokrou, což přináší značné nepohodlí. Stejné pravidlo platí také v případě stélky, která by měla být ideálně vyrobena ze savého a prodyšného materiálu, kterým je buď useň, nebo textil.

Pozor dejte také na to, aby pata byla v botě dobře fixována. U malých dětí dejte přednost uzavřené obuvi nebo sandálům s patou. Opatek by měl být dostatečně pevný a vysoký. A na co bychom neměli opomenout je váha obuvi. To samozřejmě neznamená, že budete boty vážit. Nicméně obecně platí, že čím je obuv lehčí, tím je pro dítě lepší.

Jak zjistit správnou velikost?

Zkoušení obuvi v obchodě s malým dítětem bývá často doslova adrenalinový zážitek. Obuv musí dobře sedět, jak do délky, tak do šířky. Nikdy nevybírejte boty tak, aby byly doslova akorát „nadoraz“, nebo naopak s příliš velkým nadměrkem. Ten by měl činit přibližně 10 až 15 mm. Nejprve dítěti nohu změřte, v každém obchodě mají speciální měřítko. Pokud kupujete obuv online, obkreslete dítěti nohu na papír a poté pořádně změřte. Měříme od paty až po konec palce. Dejte přednost značkové obuvi, která disponuje certifikátem zdravotní nezávadnosti. 

Máme i další články

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení