Děti a cizí jazyky
Mezi jejich argumenty patří, že se prý děti nikdy nenaučí dokonale svou mateřskou řeč, a že budou tak zmatené, že se mluvení budou raději vyhýbat.
Připravili jsme vám několik důvodů, proč se argumenty výše vůbec nezabývat.Jasný důkaz je vidět v bilingválních domácnostech, kde děti mnohdy mluví plynně i třemi jazyky a nemají problémy mezi nimi přepínat podle toho, se kterým členem rodiny mluví.
„Mnoho rodičů za mnou chodí a ptají se mne, kdy nejdříve začít s výukou cizích jazyků u dětí. Je to proto, že vnímají, že v současnosti a dovolím si tvrdit, že i v budoucnosti se jedinci bez znalosti cizího jazyka hůře uplatní. Proto jim odpovídám, že je nejlépe začít hned po narození,“, říká dětská psycholožka Hana Jordánová a pokračuje: „předpokladem pro to, abychom dítě nemátli je to, že by si v rodině měli všichni rozdělit jazykové role a těch se držet do té doby, než bude dítě starší. Později pochopí, že pokud na něho maminka mluví česky a třeba italsky, pak ho chce něco naučit. Na začátku by si mělo být jisté, že například s maminkou mluví jen česky a s tatínkem jen italsky. Pomáhá to hlavně jeho pocitu porozumění. Bude si jisté, že když zvolí určitý jazyk v komunikaci s určitým členem rodiny, bude pochopeno."
Možná máte strach a přemýšlíte, jak dítě začít učit, když sami moc neumíte. Věřte, že na začátku si vystačíte s několika slovy. Pokud ale mluvíte skvěle, pak střídejte oba jazyky, zpívejte písničky, vyprávějte básničky a nenechte se omezovat. Později vám hodně pomůže třeba Youtube.
Tipy, jak děti učit cizí jazyk
1) Zkuste to hravě - škola hrou je známý termín a tady platí stoprocentně. Komunikaci v cizím jazyce plynule zakomponujte do běžného programu dne. Pojmenovávejte věci okolo sebe, učte se básničky a říkanky, čtěte si pohádky.
2) Příběhy a pohádky v angličtině jako kulisa - je vědecky dokázáno, že dítě, kterému pravidelně rodiče pouští jako kulisu pohádky a příběhy, se daleko rychleji rozmluví a také i daleko rychleji vnímá. Pokud tedy nemáte tolik času na miminko mluvit, využijte aplikace s audioknihami nebo streamování pohádek z internetu.
3) Odměňujte, ale hlavně chvalte - jestliže máte dítě předškolního věku, se kterým se učíte, pak ho chvalte a dávejte pozor na to, abyste v něm nátlakem k účení nevyvolali k jazykům odpor. Pokud víte, že má rádo určitou postavičku, pořiďte mu knížku nebo film v cizím jazyce... Bude mít větší snahu se naučit a porozumět ději.
4) Pokud můžete a finance to dovolí, zařiďte aspoň jednou týdně návštěvu rodilého mluvčího - skvělé jsou školky s rozšířenou výukou jazyka nebo školky zaměřené na jeden cizí jazyk. Děti brzy ztrácí zábrany a v cizí jazyce i s chybkami komunikují bez problémů.
5) Děti se rádi "opičí“ a napodobují dospělé. Využijte toho i v případě výuky cizího jazyka.
Investice do času a pomůcek pro vaše děti se vám mnohonásobně vrátí. Umět cizí jazyk je v dnešní době téměř nutnost a nevypadá to, že se to v blízké budoucnosti změní.