Dámské tuniky – praktické i elegantní

Kde se vzaly?

Tuniku známe všichni, ale málokdo ví, jak dalekou historii toto oblečení má. Slovo tunika pochází z latinského výrazu „tunica“. V původním slova smyslu šlo o starověkou košili, kterou nosili staří Římané. Tehdy je využívali nejen ženy, ale především muži. Tuniku tvořily dva kusy látky, které se na ramenech spojovaly sponami. Na veřejnosti byla tunika překryta takzvanou tógou. Postupně se tyto dva kusy látky začaly sešívat. V dávných dobách měly tuniky mnoho podob, od prostých bavlněných až po panské přepychové. Například panská honosná damašková tunika byla určena panovníkům a vysoce postaveným lidem.

Tunika pro každou příležitost

Potřebujete zakrýt nějaký nedostatek na těle nebo jen hledáte pohodlné volné oblečení? Tunika vám vždy splní přesně to, co potřebujete. Ženy si je oblíbily především pro jejich jednoduchost a variabilitu. Tuniku můžete obléknout k legínám, k džínům i k sukni a vždy vypadá stylově. Pro tuniku je typická volnost, jde v podstatě o volný a obvykle i delší top, který dokáže s naší postavou doslova kouzlit. Vhodně zvolená tunika elegantně potlačí nedostatky a naopak podtrhne přednosti.

Dámské tuniky mají nejčastěji áčkový nebo rovný střih. Délka může být různá, některé sahají až ke kolenům, to jsou takzvané tunikové šaty, jiné jsou naopak kratší těsně pod zadek. Delší tuniky se perfektně hodí k legínám, kratší naopak můžete zvolit do společnosti, to jsou tuniky halenkového typu. Oblíbené jsou tříčtvrteční rukávy, ale také dlouhé, krátké nebo zcela bez rukávů.

Tuniky se šijí z různých materiálů, oblíbený je lehký šifon, len, bavlna či hedvábí - od toho se odvíjí také cena. Velmi častá je kombinace elastanu a viskózy. Hedvábné tuniky jsou vhodné do společnosti, bavlněné můžete využít ke každodennímu nošení.

Jak vybírat tuniku?

Ačkoliv je dámská tunika velice variabilní, je důležité vybírat takový střih, který vám bude dobře sedět. Pokud jste štíhlá, zvolte raději užší střih. Naopak ženy, které chtějí zakrýt rizikové partie, mohou zvolit volnější tuniku. Pokud máte velká a plná ňadra, nemusíte se zříkat hlubšího výstřihu a různých zdobných prvků v oblasti dekoltu. Dámskou tuniku využijí také nastávající maminky, které se už nevejdou do klasických topů. Dámské halenky a tuniky jsou velmi slušivé, něžné a podtrhují přirozenou ženskou krásu. A díky své univerzálnosti je můžeme nosit po celý rok. 

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení