Denimová móda

Nahlédněte do historie riflí

Džíny dnes tvoří nezbytnou součást dámského, pánského i dětského šatníku. Nosíme je všichni bez ohledu na věk, postavu a styl. Málokteré oblečení zažilo takový úspěch, jako právě džíny. Možná jste netušili, jak bohatou a pestrou historii džíny mají. Za průkopníka tohoto kusu šatníku považujeme Levi Strausse, Němce, který odjel do Ameriky s vidinou lepšího života. Zpočátku se věnoval výrobě kvalitních montérek, které šil z krepové bavlny z Francie (segre de Nimes). Odtud tedy pochází název „denim“. Tak začíná příběh džínsů, nejprve jako univerzální pracovní kalhoty pro zlatokopy, které jsou neodmyslitelně spojené s podnikatelem Levi Straussem. Psal se rok 1873.

Tyto kalhoty si získaly mnoho příznivců, avšak krejčí Jacob Davis vymyslel zpevňující detail kapes, kterými byly měděné cvočky. Až do roku 1890 byli jediní, kdo mohli vyrábět džíny v podobě, jak je známe dnes. Tedy s dvojitými obloukovitými kapsami. Největší slávy se ovšem denimové módě dostalo na počátku 20. století, kdy je začali nosit kovbojové a představovaly tak kovbojský styl. Postupně si je oblíbila mládež a džíny získaly přední místo v šatníku každého z nás. Džínová móda však měla svůj vývoj. K džínsům se postupně přidaly denimové šaty a sukně, kraťasy, bundy a dnes se můžeme setkat také s džínovým topem či vestičkou.

Proč je denimová móda tak oblíbená?

Jestliže se ptáte, proč jsou džíny nadčasové a oblíbené napříč mnoha generací již tolik let, pak vězte, že odpověď je jednoduchá. Jsou neuvěřitelně univerzální a pohodlné. Můžete je nosit na několik způsobů, a vždy budete vypadat perfektně. Postupně vznikaly další značky světového formátu, kromě Levi Strausse to jsou například Wrangler, Lee, Lee Cooper a mnoho dalších. Denimové oblečení do svých kolekcí zahrnují prakticky všechny módní značky. Denim patří nejen do sekce ležérní módy, ale také té elegantní.

Zajímavosti o džínách

Možná se ptáte, co je to vlastně denim? Jde o bavlněnou tkaninu, která pochází z francouzského města Nimes. Vyznačuje se vysokou pevností a odolností, když je mokrá, je ještě pevnější. Nevadí jí časté praní. Tato tkanina se dříve používala především na lodní plachty.

Kromě Levi Strausse jsou džíny také spjaté se jménem Andy Warhol, který je ve své době nosil prakticky pořád a vytvářel i neotřelé kombinace, jako například s károvanou košilí či blejzrem. Na džíny nedali dopustit také další celebrity, jmenujme například slavného Elvice Presleyho či krásného Jamese Deana. Staly se symbolem rebelství a nespoutanosti.

Vkusná a zábavná denimová móda

Pamatujete si ještě na oblíbené džínové bundy, které se nosily v 90. letech minulého století? Opět se vrátily do módy v plné kráse. Velmi pěkně působí džínové vesty v kombinaci s bílou halenkou, nemusíte se však zříkat ani dalších džínových kousků a doplňků. Denimovou módu milují všichni včetně našich nejmenších. Nahlédněte do našeho bazárku a vyberte si pár kousků, které osvěží váš šatník.

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení