Legíny jsou všude kolem nás, víte, jak je nosit?

Střípky z historie

První zmínky o legínách, kterým se dříve říkalo „nohavice“, pochází již z období středověku. Tehdy je však nosili výhradně muži. Ženy začaly legíny nosit teprve v 19. století. Tehdy však nešlo o hlavní oděv, ale sloužily jako spodní vrstva pod krinolíny. V druhé polovině minulého století spatřily světlo světa kaliopky, tedy kalhoty podobné legínám se spodním páskem přes chodidlo. O něco později přichází na řadu legíny, jak je známe. Nosily se hodně lesklé materiály, zejména pak v 80. a 90. letech minulého století. Klasické legíny byly považovány za domácí oblečení. S novým tisíciletím však získaly legíny dominantní postavení v dámském šatníku a staly se hlavním oděvem, který nahrazuje kalhoty i punčocháče.

Dbejte na správnou velikost

Při výběru legín se možná ani příliš nerozmýšlíte a jen málokterá žena se zdržuje zkoušením. Zkrátka legíny se přizpůsobí, a když budou delší, tak to nevadí. Jenže výsledek pak nemusí vypadat vůbec dobře. Dámské legíny se prodávají v několika délkách, nejběžnější jsou klasické dlouhé, v létě oceníme ¾ délku přibližně do půli lýtek. Třetím typem jsou krátké legíny, které se však nosí spíše na volnočasové aktivity.

Pokud si koupíte menší číslo legín, může se vám stát pořádný trapas, protože legíny se sice natáhnou díky elastanu, ale začnou prosvítat. Větší konfekční velikost ovšem také není řešením, protože legíny se pak řasí a dostatečně nepřiléhají. Takže si je raději pořádně vyzkoušejte, protože na velikosti v tomto případě opravdu záleží.

K čemu nosit legíny?

Legíny jsou neuvěřitelně variabilní, to je jejich největší přednost. Můžete je nosit, jak vás napadne. Štíhlejší ženy si mohou dovolit obléknout legíny samostatně a ukázat tak dlouhé nohy a vypracovaný zadeček. Pokud chcete zamaskovat určitě nedostatky, větší zadeček či boky, jednoduše zvolte delší tuniku nebo krátkou sukni. Nikdy si k legínám neoblékejte delší sukni volnějšího střihu, nevypadá to dobře.

Velmi oblíbené jsou legíny s potiskem nebo různými motivy. V současné době „frčí“ severské vzory, které se hodí k zimnímu období. Můžete pořídit zateplené legíny s tímto vzorem a budete v teple, i když venku mrzne. Pokud chcete postavu opticky prodloužit a zeštíhlit, zvolte podélné proužky. K vzorovaným legínám vybírejte jednobarevné svršky, aby se jednotlivé motivy netloukly.

A jaké boty obout? V zimě skvěle vypadají k nízkým i vysokým kozačkám, v létě se hodí k balerínám nebo k obuvi na podpatku. Nebojte se experimentovat a dejte legínám zelenou. 

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení