Pohoda na výletu s dětmi

Jejich rozladěnost se pak přesune na rodiče, a nakonec jsou otrávení všichni. Jak to tedy udělat, aby byl výlet opravdovým zážitkem? Většina rodičů potvrdí, že když všechno klapne, je společný rodinný výlet úžasným zážitkem, na který všichni dlouho vzpomínají. Aby se vám také povedl, máme pro vás pár tipů, které vám v tom pomohou.
 

Nejdůležitější je pohoda

Mnoho rodičů touží po tom, aby vše bylo perfektní, a proto věnují mnoho energie přípravám a plánování. Pak ale moc není prostor pro improvizaci, což s dítětem bývá často. Jakmile se totiž jeho požadavky či přání odchylují od plánu, působí to nervozitu nebo rozkol u dospělých. To se pak přenáší na dítě, které cítí, že je důvodem nesouladu. Proto vždy říkám, že s menšími dětmi by neměl být cílem výlet, ale příjemně strávený společný čas. Nejde o to ustupovat rozmarům, ale vyhovět si navzájem.“, říká dětská psycholožka Eva Rožková a dodává: „občas se stane, že než dojedete na místo určení, skončíte v McDonaldu u benzínky v polovině cesty. Ale to přece nevadí. I tak se můžete pobavit, vytáhnout třeba karty a prostě být spolu. Příště se třeba dostanete dál.“


Zapojte děti do plánování

Pokud má výlet potěšit hlavně dítě, zapojte ho do plánování. Zjistěte, co by rádo vidělo, a kam by se chtělo podívat. Nadchnete ho a pak snadněji udržíte jeho nadšení i během cesty. Psycholožka Rožková také doporučuje, že s malými dětmi je lepší plánovat výlet těsně nebo velmi brzy před cestou. Jejich zájem se totiž neustále mění, takže pokud nemají zrovna dlouhodobé zapálení pro zvířata nebo třeba skládání lega, je lepší se vždy aktuálně domluvit.


Zjistěte si otvírací dobu nebo pravidla vstupu

Není nic horšího, než když dorazíte na místo určení a z nějakého důvodu je zavřeno.  V autě máte slzavé údolí a žádný další plán. Vždy si zjistěte, zda je vámi vybraný den otevřeno a také, zda nejsou nějaká pravidla nebo věková omezení pro vstup.


Jídlo a pití

Po cestě sice bývá mnoho benzínek s občerstvením nebo fastfoodů  apod., ale je vždy lepší si s sebou přibalit něco malého k jídlu a dostatek tekutin.  Nejdříve ale rozhodně vyzkoušejte, zda vaše ratolest netrpí na nevolnosti a pokud ano, jestli není lepší jezdit na prázdný žaludek nebo naopak jí v malém množství vždy něco dobrého podstrčit.


Komunikace je důležitá

I my dospělí občas nemáme správný časový odhad a co potom dítko, pro které je i deset  minut celá věčnost. Povídejte si během cesty, informujte ho o vzdálenosti a času a jak ubíhají. Pokud si pouštíte písničky, můžete třeba říct, že na místo určení se dojede za tři písničky.


Zábava s sebou

Vždy mějte po ruce něco, co děti zabaví. Ať už je to tablet s oblíbenou pohádkou, audiokniha, hračka. Nebo kupte malé překvapení a to si spolu rozbalujte během cesty.

„Děti často cítí během delších cest nevolnost, kterou mnohdy způsobí jen snaha sledovat jízdu. Ze sedačky totiž hůře vidí a pak pozorují stromy, jak se  za oknem míhají, koutkem oka. To ale zapříčiňuje bolesti hlavy nebo nevolnosti. Je tedy lepší snažit se dětem připravit na cestu zábavu, při které se zaměří na něco, co mají přímo před sebou.“, doplňuje psycholožka Rožková.

Jak zvládáte cestování vy?

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení