Jak odstranit z oblečení mastnotu

 

Saponát nejen na nádobí

Prostředky na mytí nádobí obsahují speciální činidla, která dokáží mastnotu rychle a efektivně absorbovat. Stačí pouze nanést trochu prostředku na skvrnu a důkladně ji protřít houbičkou nebo v ruce. Pokud se skvrna dostala až na rubovou stranu oblečení, naneste prostředek i z této strany a opět protřete. Nechejte chvíli působit a poté místo propláchněte vodou. Ještě účinnější než obyčejná voda je směs octa a vody v poměru jedna ku dvěma. Tuto směs použijte k propláchnutí skvrny. Pokud nemáte po ruce ocet, můžete použít citrónovou vodu. Poté už jen vyperte tak jak jste zvyklí.

Pro pomoc sáhněte do kuchyňské skříňky

Kypřící prášek nebo jedlou sodu má doma snad každý. Tyto prášky stačí smíchat s trochou vody tak, aby vznikla kašička, kterou pak nanesete na mastnou skvrnu. Po chvíli působení skvrnu jednoduše opláchněte pod tekoucí vodou a oblečení vyperte jako obvykle. Dalším kuchyňským řešením může být také škrob. Stačí jen posypat jím mastné místo a nechat ho alespoň čtvrt hodiny působit. Po uplynutí této doby jednoduše odrolte nebo seškrábněte škrob a oblečení vyperte běžným způsobem.

Pudrem proti mastnotě

Pomoci s mastnými skvrnami vám může také dětský pudr. Začněte tím, že přebytečnou mastnotu odsajete papírovými ubrousky. Poté naneste dětský pudr na skvrnu a nechejte chvíli působit. Pokud skvrna stále zůstává, zkuste zapracovat malé množství saponátu na nádobí. Nakonec vyperte v pračce nebo v ruce.

Žehlička si poradí s voskem i mastnotou

Přežehlení mastné skvrny žehličkou je obdobné jako u skvrny od vosku. Mastné místo podložte papírovými ubrousky nebo novinami. Ujistěte se, že máte čistou žehličku a nechejte ji rozpálit. Poté několikrát přejeďte mastnou skvrnu žehličkou, dokud skvrna nezmizí.

Tento článek je součástí našeho seriálu o odstraňování různých druhů skvrn. Dozvíte se zde také to, jak zatočit se smůlou na oblečení nebo jak pořešit skvrny od vosku nebo jak odstranit skvrny od rzi. Tyto informace jsou sice na internetu snadno k nalezení, nám ale chybí hezký a přehledný seznam na jednom místě. Těšit se můžete také na souhrnnou infografiku ke stažení, ve které najdete všechny způsoby jak odstranit nejčastější běžné a těžko pratelné skvrny, se kterými se u dětského oblečení potýkáte.

 

Oblíbené značky a motivy second hand oblečení

  • a další...
  • a další...